Filter vín

Filter vín

Müller-Thurgau

Viac o odrode

Odroda pochádzajúca zo Švajčiarska, jej názov je zložený z priezviska šľachtitela pána Müllera a z kantónu odkiaľ pochádza t.j. Thurgau. Podľa najnovších zistení, treba hľadať pôvod Müller-Thurgau v Ryzlingu rýnskom a Madlenke kráľovskej. Odroda sa rozšírila do prakticky všetkých severných oblastí Európy, ba aj za oceán. Na našom území sa považuje za tretiu najrozšírenejšiu odrodu.

Müller-Thurgau v porovnaní so svojím predkom Ryzlingom má podstatne menšiu odolnosť voči mrazu, ale na druhej strane pomerne rýchlo regeneruje pri poškodení mrazom. Odroda má čas zrenia okolo polovice septembra až do začiatku októbra. Pestovanie je vhodne najmä do okrajových častí viníc, na týchto miestach produkuje najlepšie vína.

Sfarbenie je svetlé, žltozelené. Vôňa je jemne muškátová až žihľavovo-broskyňová, vo vôni cítiť mandle a vanilku. Chuť je ľahká, svieža, príjemne aromatická. Veľkej obľube sa Müller-Thurgau teší najmä u mladých konzumentov a u dám.

V kuchyni sa výborne dopĺňa s bielym mäsom a so sladkovodnými rybami. Takisto je vhodný aj ku studeným predjedlám či dusenej zelenine, tak isto je výborným doplnkom k mäkkým syrom.