Filter vín

Filter vín

Alibernet

Viac o odrode

Odroda pochadzajúca z Ukrajiny, vznikla krížením Cabernet Sauvignon a Alicante Bouchet. Odroda sa zatiaľ vo veľkom nerozšírila aj napriek tomu, že vína s nej sú vo všeobecnosti hodnotené kladne. Pestuje sa v oblastiach, kde je väčšia priemerná teplota. Sú to hlavne južné oblasti Slovenska.

Strapce sú kónického tvaru, sú veľké a bobule sú rozložené voľne. Kyseliny v muštoch bývajú vysoké. U Alibernetu sa cení vysoká tmavočervená farba muštov, spôsobuje ho farbivo, ktoré nie je obsiahnuté iba v šupkách, ale obsahuje ho aj dužina (takéto odrody sa nazývajú farbiarky). Plusom pre odrodu Alibernet je vo všeobecnosti žiadaná výrazná kabernetová chuť.

Na základe obsahu farbív je umožnené dorábať vína krásnej sýtej tmavočervenej farby. Často sa používa na podporu farebnosi k iným odrodám viniča k takzvanej kupáži. Nie je nijakou vínimkou, jeho časté zrenie v barikových sudoch. V chuti nájdeme pozostatok po jeho predkovi a to konkrétne kabernetovú príchuť. Vo vôni nachádzame hlavne čerešne.

V gastronómií sa podáva najmä k steakom, či už telacím alebo hovädzím, ale výborne dopĺňa aj biftek na zelenom korení. Syry, ako napríklad údené alebo plesňové sú tiež vhodný partner pri degustácií.

Stránky